Вівторок, 19.03.2024, 13:15
Сайт «Інтелект Forever!»
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Екскурсія музеєм | Реєстрація | Вхід
Меню сайту

Педагогічна преса

Календар України
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Шкільний світ

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

ЕКСКУРСІЯ МУЗЕЄМ

 

Перші спогади про наш позашкільний заклад відносяться до 1935 року. Спочатку це був будинок Спартака, який організували у приміщенні театру "Ілюзія". Йде пошукова робота з цього питання. Офіційні документальні ві-домості з архіву кажуть нам, що початок існування йде від 1936 року, коли заклад називався клубом піонерів імені Вегера, репресованого як "ворога народу" сталінським режимом.

Один з перших вихованців закладу В. Киримов розповідав, що спочатку у місті було організовано кімнати відпочинку для дітей, як їх звали "постишевські" від імені відо-мого політичного діяча того часу, а коли дітей стало багато - то виникло питання організації Палацу творчості.

У 1937 році заклад став називатись Палацом піонерів і жовтенят імені Леніна. Відкриття закладу було приурочене до святкування 20-ї річниці Жовтневої революції і відзначалось як велика й значна подія в місті, яке тоді називалось Кіров.

Що ж являв собою тодішній Палай піонерів і жовтенят? Про це розповідає перший експозиційний розділ нашого музею.

Щодня, вдень і ввечері, працюють різні гуртки: драматичний, хорова капела, симфонічний оркестр, балетний колектив, художнє читання, гурток художників і скульпторів, військово-спортивні гуртки. Фотогурток, оркестр народних інструментів, авіамодельний, шаховий гуртки. Була у закладі вже й своя бібліотека.

Першим директором Палацу піонерів був Немировський Яків Наумович, про якого нам відомо, що це був один з перших комсомольців того часу. У 1936 році йому було 29 років. А загалом до 1972 року Палац піонерів очолювали 15 директорів.

Педагогічний колектив складався з багатьох творчих особистостей, які по-справжньому віддано служили великій справі виховання дітей та підлітків. В літописі читаємо їх прізвища: Анкудінов, Битенська, Ґуля, Мінц, Борса, Стрельбіцька, Ласун, Гуров, Козир, Швець, Петрашевська, Леско.

Перше приміщення Палацу було розташовано на одній з найкрасивіших та найстаріших вулиць міста.  До  1919 року вона носила назву Двірцева і селилася по цій вулиці в основному знать. Після 1919 року вулиця як і зараз має вже назву Леніна. На цій вулиці крім Палацу піонерів є немало пам'яток історії та культури. Єлисаветградський смольний - обласний музично-драматичний театр Кропивницького, сквер Воровського, обласний краєзнавчий музей.

Цей історичний період з 1936 по 70-і роки був вкрай тяжким для всього українського народу: голодомор; II світова війна; післявоєнна розбудова, сталінські репресії… Історія поставила свої оцінки цим подіям. Забувати про них ми не повинні.

Але окремим рядком треба пам'ятати про Велику Вітчизняну війну, про тих, хто своїм життям запла-тив за наше щасливе і вільне майбутнє.

"Ніхто не забутий, ніщо не забуте"

Серед перших вихованців Палацу піонерів ми зустрічаємо учнів середньої школи міста Кіровограда Юрія і Анатолія Маркітан.

Коротке, але героїчне життя прожили брати, разом з дорослими бійцями партизанського загону у Нерубаївському лісі громили фашистських нападників.

В селищі Підлісному є музей. Серед його експонатів і фото Анатолія і Юрія. Образи братів Маркітан живуть в серцях сучасників.

Як живуть в наших серцях і імена педагогів-орденоносців, які пройшли пекло війни і повернулися до педа-гогічної діяльності: Набока, Ласун, Жирмундський, Гуров, Стрельбіцька, Козир та інші.

Вихованці клубу інтернаціональної дружби "Факел" Палацу проводили велику пошукову роботу. В музеї представлені матеріали про учасників Руху Опору Італії, наших земляків Миколу Андріяшевського, Павла Назарова, Григорія Михайленко, Анатолія Будкіна. Вони воювали в Італії проти фашизму, але виборювали волю нашої Батьківщини.

Уявлення про діяльність закладу дає План масових заходів серед піонерів і школярів м. Кіровограда на 1969-70 навчальний рік: тут і огляди-конкурси кращих філателістів, сучасної пісні, піонерської пісні, на кращу ігротеку, фотоконкурси, зльоти іменних знавців "Ми пам'ятаємо їх імена", Червоних слідопитів, КІДовців, "Юність планети", експедиційних загонів "Тобі, моя Батьківщина", воєнізована гра, зустріч школярів з воїнами, форуми, наради, семінари для класних керівників та старших піонервожатих, пошукова робота.

В музеї представлені матеріали ветерана війни Щерби А. І. "Мої зустрічі з внучками українського Кобзаря на Кіровоградщині" - подарунок обласному Палацу піонерів.

Не одне покоління гуртківців виросло з тих пір в стінах нашого закладу, змужніли і фізично, і духовно, отримали майбутню професію саме тут, стали відомими в Україні та за її межами. А багато хто й сам став наставником молоді, працював і працює в нашому закладі. Представлені в музеї випускники - це мала частка усієї армії випускників-вихованців Палацу.

Другий розділ експозиції нашого музею називається "Визнання закладу", тому що саме у цей період, з початку 70-тих по 90-ті роки в закладі працювали найбільш титуловані майстри позашкільної справи. І коли я почну називати їх імена, ви зрозумієте, чому у 1987 році Кіровоградський обласний Палац піонерів і школярів був нагороджений Президією Верховної Ради України за успіхи, досягнуті у справі виховання підростаючого покоління, а педа-гоги та колективи - багатьма грамотами та дипломами.

Степаненко Станіслав Макарович - заслужений працівник культури, керівник духового оркестру "Зміна", який є лауреатом обласних, всеукраїнських, а сьогодні і міжнародних музичних форумів.

Коротков Анатолій Єгорович - заслужений працівник культури, керівник першого дитячого хо-реографічного колективу у місті - "Пролісок", який також є лауреатом багатьох фестивалів і конкур-сів. Сьогодні Анатолій Єгорович теж працює. Хто в Україні сьогодні не знає обласну школу мистецтв та хореографічний комплекс Короткова? До речі, знаходиться він в колишній будівлі Палацу піонерів на вулиці Леніна,7.

Макода Микола Павлович - заслужений працівник культури України, керівник зразкової хорової капели "Соловейко".

Цей перелік можна продовжувати і продовжувати: авіамоделізм, шахи, шашки, спортивний ту-ризм, декоративно-прикладне мистецтво та ін.

Наприкінці 80-тих у Палаці піонерів працювали крім трьох заслужених працівників культури ще 65 педагогів: серед них 16 осіб було нагороджено медаллю "Ветеран праці", 2 - присвоєно звання "Відмінник освіти СРСР", 10 - "Відмінник народної освіти УРСР".

З 1974 по 2010 у Палаці працювала  завуч - Світлана Федорівна Титова, з 1975 по 2011 - директор Людмила Володимирівна Листопадова. Їхня велика заслуга у тому, що вони згуртували педагогічний колектив на високі здобутки.

Палац піонерів того часу був теж багатопрофільною установою, мав дві філії - хореографічний ансамбль "Пролісок" і клуб "Юний технік". У закладі функціонувало 8 клубів за інтересами: "Любителі природи", "Любителі музики", КІД "Факел", спортклуб, політклуб "Ровесник".

Окремо варто зупинитися на клубі "Зіронька", міському піонерському штабі "Салют" і міському комсомольському штабі "Юність". Мета цих штабів - дати можливість кожній дитині та молодій лю-дині оволодіти необхідними лідерськими знаннями, вміннями і навичками.

Всього у Палаці піонерів 80-х років працювали 178 гуртків, в яких займалося біля 2000 дітей.

Палац піонерів і школярів перетворився у справжній центр методичної, масової та гурткової роботи не тільки міста, а й всієї області.

Палац творчо працював у багатьох напрямках: естетичному, технічному, фізичному, прикладно-му. Палац - це центр, тому що районні та міські будинки, а на той час багатопрофільних установ в області було 34 (це не враховуючи станції техніків, натуралістів, туристів); могли отримати тут до-помогу: це і обласні семінари для методистів, культорганізаторів, керівників гуртків і обласні конку-рси, і фестивалі, зльоти. Огляди, свята.

Працівники Палацу узагальнюють досвід, підбивають підсумки, нагороджують переможців.

Усіма формами масової роботи Палац за рік обслуговує біля 10 тисяч учнів. Саме тут починаються різноманітні цікаві і корисні справи. Тут юні кіровоградці зустрічалися з ветеранами праці, учасниками Великої Вітчизняної війни, письменниками, композиторами, художниками.

Один з напрямків роботи Палацу - інтернаціональне та патріотичне виховання. Традиційними стали свята, дні юного героя-антифашиста, ярмарки солідарності, мітинги протесту. Сувенірний гурток нагороджений Почесною Грамотою ЦК ЛКСМУ за активну участь в операції „Подарунок ветерану" до 40-річчя Перемоги.

В 1982 році колектив Палацу нагороджений Почесною Грамотою ЦК ЛКСМ і Міністерства освіти за активну участь в республіканському огляді роботи Будинків і Палаців піонерів.

З 1992 року наш заклад вже називається обласний дитячо-юнацький центр або ДЮЦ.

У вересні 1993 року ДЮЦ урочисто відзначив рік з дня відкриття. Завдяки новому приміщенню покращилась і поглибилась вся робота колективу. Відбулися зміни в структурі закладу, з'явилися нові форми роботи з дітьми.

ДЮЦ - це багатопрофільна установа, яка налі-чує біля 3,5 тисяч дітей віком від п'яти до 23 років. Це майже 250 гуртків. Проте традиційним для за-кладу залишається уважне ставлення до вихованців, любовне плекання їхніх натхненних дум.

На початку 90-х в ДЮЦі працює 9 гуртків технічного профілю, 5 - туристичного, 4 - спортивного, 136 гуртків художньої творчості та 85 різного профілю (такі, як фольклорний клас, школа юних менеджерів, яку заснував Ігор Ізрайлович Винокуров у 1991 році).

Пізніше структура закладу дещо змінилася. Скажімо, немає вже гуртків технічного, спортивного про-філю. В ДЮЦі 4 відділи: методичний, масовий, художній та декоративно-прикладний. Працює біля 100 педагогів, з них 20 відмінників освіти України, Степаненко С.М. - заслужений працівник культури України, Чайковська Галина Євгенівна - заслужений працівник культури Криму та України.

Окремо треба зупинитися на особистості нашого директора. Людмила Володимирівна Листопадова вже чверть віку керує колективом. Вона -заслужений працівник культури України, досвідчений педагог і органі-затор, автор досвіду роботи із обдарованими дітьми. Чимало зусиль докладає вона для того, щоб ДЮЦ став і для дітей, і для педагогів, і для батьків другою домівкою - затишною, гарною, привітною.

Педагогічний колектив ДЮЦу складається з творчих особистостей не одне покоління. Є в нас і втрати: Фошко Дмитро Опанасович, Савченко Наталя Семенівна, Макода Микола Павлович... ми їх пам'ятаємо. А їхню справу продовжують їх правонаступники.

У цей період до зразкових колективів "Росинка", "Зміна" додалися ще й театральна студія "Маска", оркестр народних інструментів "Орія", студія образотворчого мистецтва "Соняшник", молодіжний клуб "Імідж".

Кіровоградський обласний ДЮЦ відомий як один із кращих позашкільних закладів України. За-вдяки постійному творчому пошуку педагогів тут визрівають, апробуються в широку практику найбільш доцільні в конкретних умовах форми і методи роботи з вихованцями. Велика увага приділяється вдосконаленню змісту діяльності гуртків, художніх колективів та інших структурних підрозділів. Вся ця діяльність спрямовується на гармонійне виховання дітей і підлітків, виявлення і розвиток нахилів і здібностей, вирощування молодих талантів.

І, як результат, дитячі колективи в численних своїх виступах показують високу майстерність, викликаючи захоплення глядачів не лише в різних регіонах України, а й у зарубіжних країнах. Хто сьогодні не знає кіровоградців: "Росинка", "Зміна", "Час пік", "Орія", "Маска", "Імідж", "Вікторія", "Соняшник", "Школа Юних Менеджерів" та інші.

Колектив ДЮЦу постійно підтримує міжнародні зв'язки. Заклад є членом міжнародних організацій. Зокрема, Європейської Асоціації закладів вільного часу великих міст Європи, міжнародної організації "стовп Миру (на IV Міжнародний фестиваль, присвячений Дню Землі до нас завітали представники нью-йоркської філії цієї організації і урочисто встановили цей стовп перед ДЮЦем), Асоціації клубів міжнародної дружби учнівської молоді, Всеукраїнської організації "Педагоги за мир та взаєморозуміння" та інших.

Щороку, наприкінці квітня ДЮЦ проводить Міжнародний фестиваль дитячої творчості, присвячений Всесвітньому Дню Землі. В його програмі за 15 років прийняли участь делегації не лише з міст України, а й з Росії, Болгарії, Польщі, Франції, Чехії, Японії, США.

9 років ДЮЦ розробляв наукову проблему "Економічне виховання дітей та підлітків". Результатом цієї науково-дослідницької діяльності стало створення першої на Україні економічної школи "Школи Юних Менеджерів"" яка на сьогодні є економічним центром в області. З перших років в ній працює заступник директора по навчально-виховній роботі, відмінник освіти України Світлана Федорівна Титова, яка заслужено є "другою мамою" для багатьох педагогів ДЮЦу. Світлана Федорівна працює в закладі з 1974 року і ми бажаємо їй здоров'я і трудового натхнення на майбутнє.

У травні 1999 року в Києві відбувся Всеукраїнський конкурс проектів на кращу сучасну модель позашкільного закладу. Академія Педагогічних Наук України високо оцінила цю модель і визнала її одним з кращих конкурсних проектів.

Наш позашкільний заклад освіти перетворився у справжній науково-дослідний центр апробації нового змісту навчання, педа-гогічних технологій, глибокого осмислення інноваційних процесів, створення умов для саморозвитку особистості. З цього року у ДЮЦі введено нову штатну одиницю - заступник директора з наукової роботи.

ДЮЦ приймає участь у роботі територіального відділен-ня Малої Академії Наук. Це - стартовий майданчик для дітей у велику науку. 18 наукових секцій, поважний викладацький склад. Юні науковці, а серед них немало і вихованців ДЮЦу, проводять свої наукові дослідження за темами, які розглядаються на засіданнях відповідних кафедр ВУЗів. Дослідження носять, як правило, прикладний характер.

Майбутній науковий потенціал нації буде завжди вдячний тим, хто їх підтримав і вивів у світ великої науки.

Педагогічний колектив ДЮЦу відповідно до концепції життєтворчості будує свою діяльність за комплексними відкритими програмами: "Базис" - реалізація державної політики освіти;

"Родина" - тісний зв'язок з батьками; "Дивосвіт" - організація дозвілля дітей; "Партнери" - постійний обмін досвідом з іншими; "Оберіг" - формування національної самосвідомості;

"Пріоритет" та "Талант" - виявлення творчих дітей.     

     

З 2001 року додаються ще дві - "Інновація" та "Громадянин".

Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості у багатьох відношеннях є взірцем для чис-ленних позашкільних закладів. Тут зосереджується нау-кова, методична і дослідницька робота. Педагогічні зна-хідки колективу вивчаються, впроваджуються в практи-ку інших закладів області й інших регіонів України.

Колектив обласного ОЦДЮТ здійснює  систему заходів по наданню методичної допомоги позашкільним закладам шляхом проведення обласних семінарів з пе-дагогами, організації консультацій на спеціально ство-рених пунктах, забезпечує колег спеціально підготовленими методичними матеріалами. Це помітно позначається на підвищенні якості навчально-виховної роботи у районних та міських закладах.

Нині на Кіровоградщині працює 33 заклади художньо-естетичного напрямку (+ 11 профільних: станцій юних техніків, еколого-натуралістичних центрів, центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді). А це до 4 тисяч гуртків, де свої творчі здібності розвивають по-над 60 тисяч вихованців.

Позашкільна освіта у нас в області існує понад 70 років. З метою пошуку нової ідеї функці-онування позашкільних закладів, впровадження інноваційних технологій в навчально-виховиий процес для успішного  виконання  державного замовлення на здобуття дітьми і молоддю позаш-кільної освіти, їх творчого, інтелектуального, духовного, морального та фізичного становлення проводяться обласні огляди-конкурси роботи позашкільних навчальних закладів освіти ( з 1998 по 2015).           

Огляди-конкурси дають можливість вирішити нагальні завдання:  проведення системного аналі-зу, узагальнення кращого досвіду роботи позашкільних навчальних закладів та надання науково-методичної і практичної допомоги з проблем удосконалення змісту діяльності, впровадження нових форм і методів роботи відповідно до вимог Закону України „Про позашкільну освіту” та Положення про позашкільний навчальний заклад.

Серед номінацій конкурсів були: „Позашкільний заклад сучасності”, «Зразковий заклад  ХХ сто-ліття»,«Педагог-майстер», «Історія позашкільного закладу», „Методична майстерня ”, „Виховна сис-тема позашкільного закладу», виставки декоративно-прикладного мистецтва, науково-методичні та практичні семінари і конференції, звітні концерти художніх колективів

Переможцями оглядів-конкурсів були: Новомиргородський БДЮТ, Маловисківський БДЮТ, Онуфріївський БДЮТ, Долинський ЦДЮТ, Побузький ЦДЮТ, Олександрівський ЦДЮТ, Новгород-ківський ЦДЮТ, Кіровоградський БДЮТ, Новоукраїнський ЦДЮТ.

Аналіз усіх матеріалів  свідчить про значні здобутки педагогічних колективів переважної позашкільників області. Конкурс виявляв позитивний досвід, що в ряді районів вони стали справжніми центрами формування і розвитку творчої особистості.

Історичний аналіз становлення і розвитку позашкільних закладів свідчить про те, що попри недоліки в роботі ці заклади мають значні прогресивні досягнення й позитивний вплив на розвиток юних особистостей. Ось чому слід зберегти все  краще і створити якісно нову систему позашкільної роботи, яка покликана  забезпечити націоналне відродження  самобутності і культури молодих поколінь незалежної України.

Серед друкованих робіт, пов”язаних з музейною справою треба відзначити:

 «Методика організації музейної справи у позашкільному закладі освіти», 2002; Багатопрофільні позашкільні навчальні заклади Кіровоградської області (аналітично-статистичний довідник), 2003; «Історія багатопрофільних позашкільних закладів Кіровоградської області», 2004; «Історія Кіровоград-ського обласного центру дитячої та юнацької творчості», 2006; «Багатопрофільні позашкільні навча-льні заклади Кіровоградської області (аналітично-статистичний довідник), 2007»; «Багатопрофільні позашкільні навчальні заклади Кіровоградської області (аналітично-статистичний довідник), 2010», «Новітня історія Кіровоградського обласного центру  дитячої та юнацької творчості» (2013); «Новітня історія багатопрофільних позашкільних закладів Кіровоградської області», 2016.

Пошук

Друзі сайту-освіта
  • Методпортал
  • Портал MyReferatik
  • Освіта - Рейтинг сайтів
  • Слово вчителя
  • ОблМетодЦентр
  • КОІППО Сухомлинського

  • Сайти колег
  • Педагогічна техніка
  • ТОП 145 сайти НЗ України
  • ІТ-компетентність
  • Альтернативна освіта
  • Ваш сайт

  • Друзі сайту-сервіс
  • uCoz Manual
  • Світова бібліотека
  • Кращі сайти Рунета
  • Все для веб-мастера
  • Программы для всех
  • Умные развлечения

  • Фейсбук-позашкілля
    Позашкільна освіта

    Толмач Google
    Переводчик ГУГЛ

    від народження

    Copyright MyCorp © 2024 Конструктор сайтів - uCoz